prowadzić sprawy prawne szybciej? - Prawo w Polsce

kancelaria adwokacka gdańsk

Skąd wywodzi się prawo

Prawo jest bardzo obszernym pojęciem, a sama jego definicja przysparza wiele problemów. Z tego powodu trudno też wyznaczyć konkretny początek prawa, jednak najstarszym zapisanym zbiorem praw jest prawo Hammurabiego. Kodeks zawierając

prowadzić sprawy prawne szybciej? - Prawo w Polsce kancelaria adwokacka gdańsk
y normy prawne został wyryty na steli i jest to najwcześniejszy przypadek kodyfikacji prawa. Oczywistym jest jednak, że w każdym społeczeństwie starożytnym istniały jakieś prawa, ale nie zostały one zapisane. Innym przykładem starożytnego prawa jest prawo rzymskie, którego początków należy się dopatrywać w starożytnej Grecji, skąd zostało przejęte oraz ulepszone przez Rzymian. Historia prawa jest też osobną dyscypliną historii oraz prawoznawstwa, która zajmuje się badaniem prawa, jego dziejów oraz instytucji, od czasów starożytnych aż do współczesności. Z pewnością można stwierdzić, że prawo rozwijało się przez wiele stuleci w różnych częściach świata i przechodziło wiele zmian. Śledzenie i badanie historii prawa, należące do osobnej dyscypliny prawoznawstwa, jest szeroką dziedziną wiedzy.


Jakie można wyróżnić gałęzie prawa

Prawo jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg różnych norm i przepisów prawnych, dlatego konieczny jest podział na różne działy. Gałąź prawa to nic innego, jak określony podzespół norm prawnych, które ze względu na wybrane kryterium stanowią spójną całość. Istnieją dwa podziały gałęzi prawa - jeden to podział ze względu na metodę regulacji, a drugi to podział ze względu na przedmiot regulacji. W podziale prawa za względu na metod regulacji można wyróżnić prawo wewnętrzne, w ramach którego znajduje się prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo podatkowe. Można wyróżnić jeszcze, poza prawem wewnętrznym, prawo międzynarodowe. W ramach drugiego podziału gałęzi prawa ze względu na przedmiot regulacji można wyróżnić prawo autorskie, prawo budowlane, prawo dziecka, prawo o ruchu drogowym, prawo naukowe oraz wiele innych. Podział prawa na poszczególne gałęzie jest przeprowadzony na dwa sposoby, które biorą pod uwagę inny czynnik podziału.


Kto może zostać aplikantem adwokackim

Żeby móc wykonywać zawód adwokata potrzebny jest szereg uprawnień, które upoważniają do wykonywania tego zawodu. Jednym z wymagań, żeby zostać adwokatem, jest odbycie aplikacji adwokackiej. Aplikant adwokacki musi być osobą, która posiada tytuł zawodowy magistra prawa. Aplikant musi zdać odpowiedni egzamin wstępny na aplikację adwokacką, w trakcie której przygotowuje się do samodzielnego pełnienia zawodu adwokata. Zarówno aplikanci adwokaccy, jak i adwokaci są członkami adwokatury. Aplikant adwokacki posiada już pewne uprawnienia, które pozwalają mu, między innymi, na sporządzanie i podpisywanie pism procesowych związanych z występowaniem adwokata przed sądami. Ponadto po sześciomiesięcznej aplikacji adwokackiej aplikant może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania oraz organami państwowymi, z wyjątkiem kilku instytucji. Na listę aplikantów adwokackich mogą zostać wpisane osoby, które posiadają nieskazitelny charakter i swoim zachowaniem dają rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.


Kim jest adwokat

Każda osoba dorosła żyjąca w Polsce przynajmniej raz słyszała o takim zawodzie, jakim jest adwokat. Co więcej, część osób z pewnością korzystała z usług adwokata, a co poniektórzy pracują w tym zawodzie. Nazwa adwokat pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza wzywać pomocy. Adwokat jest prawnikiem, który świadczy różnego rodzaju pomoc prawną, a w szczególności tą polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed urzędami i sądem. Zakres usług świadczonych przez adwokatów jest szeroki. Adwokaci mogą działać indywidualnie, w prywatnych kancelariach adwokackich, lub w zespołach adwokackich. Aby zostać adwokatem konieczne jest ukończenie studiów prawniczych oraz odbycie aplikacji adwokackiej. Ciekawostką dotyczącą tego zawodu jest to, że adwokatów potocznie nazywa się obrońcami sądowymi, nie jest to jednak precyzyjne stwierdzenie. Istnieje wiele kancelarii adwokackich, które oferują usługi prawne z tego zakresu.



© 2019 http://prawo-w-polsce.tenbit.konin.pl/